Araştırma Merkezi


Araştırma Merkezi


Misyon

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Lisansüstü ve Araştırma Enstitüsü , Üniversitemiz bünyesinde yer alan Lisansüstü programlarımızın öğrencilerimize sunulmasına, bununla birlikte akademik kadromuza ve öğrencilerimize yüksek kaliteli  araştırma ve projeler yapmalarını teşvik etmektir.

Vizyon

Vizyonumuz merkezimizi bölgesel alanda lider ve yenilikçi, akademik alanda öncü bölgenin sosyal ve ekeonomik gelişimine katkı sağlayabiliecek alanlarda araştırmalar yapan ve projeler üreten bir merkez haline getirmektedir.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Lisansüstü ve Araştırma Enstitüsü  2015-2016 akademik yılında aktif oldumuştur. Merkezimizin başlıca amacı Üniversitemizi günümüz teknolojisine uygun araştırmalar yapan ve kaliteli lisansüstü eğitim veren bir kurum olarak tanınmasını sağlamaktır.

Enstitümüz taahhüt eder;

 • Akademik etik ve dürüstlük.
 • Telif haklarına saygı
 • Araştırmalarda, açık erişim ve işbirliği.
 • Yenilik ve disiplinler
 • Öğrenme, değişim ve gelişim için özveri.
 • Araştırma projeleri ve işbirliklerini görüşmek için yüksek öğrenim veya iş sektöründeki potansiyel ortaklarımızdan soruları bekliyoruz.

Akdeniz’in doğu ucunda yer aldigindan, Kuzey Kıbrıs, turizm, ada ekonomisi, yüksek öğrenim, tarih ve Arkeoloji, çevre çalışmalarına olanak saglayan buyuleyici bir laboratuvarda çalışma alanı sunmaktadir.

Biz, yerel ozelliklerimizden maksimum faydalanabilmek icin, zamanla kütüphane ve araştırma olanaklarınin da geliştirilmesini amaclamaktayiz.

Kıbrıs İlim Üniversitesi aşağıdaki alanlarda hem tezli hem tezsis seçenekleri ile yüksek lisans programları sunmaktadır:

Eğitim Bilimleri Fakültesi

 • Eğitim Yönetimi, teftişi, Ekonomi ve Planlaması (TR)
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (TR)

İdari Bilimler, Ekonomik ve Sosyal Bilimler Fakültesi

 • Turizm Yönetimi(EN / TR)
 • İşletme (EN / TR)

Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Beslenme ve Diyetetik (TR)
 • Hemşirelik (TR)
 • Fizyoterapi ve rehatabilasyon  (TR)

Daha fazla bilgi ve başvuru için, ilgili Fakülte ile irtibata geçiniz.

Bu seviyede, programlar asagida belirtilen ogrenim hedefleri paylaşan, belirgin bir icerige sahip olan Avrupa Yeterlilik çerçevesi referans alinarak olusturulmustur.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Yüksek Lisans mezunlarının aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olmaları beklenmektedir.

 1. Eğitim ya da iş alanında ileri düzeyde bilgiye sahip olmak.
 2. Bu bilgiyi orijinal çalışma, araştırma amaçlı olarak kullanmak
 3. Egitim/is alaninin ve egitim/is alanina bağlı diger ilgili alanlarla kendi alanı arasındaki eleştirel farkındaligi gosterebilmek.
 4. Kendi egitim veya is alaninda ozgu gerekli problem çözme becerilerini sergileyebilmek.
 5. Egitim veya is alanında yaratıcı ve yenilikçi düşünce sergileyebilmek.
 6. Profesyonel büyüme ve gelişimeye katki saglamak icin sorumluluk almak, hem akademik hem de mesleki yaşamda stratejik ve yönetim sorumluluklarını üstlenmek.
 7. Karmaşık ve öngörülemeyen akademik ve mesleki sorunları sağlam teorik ve veri tabanlı vakıflar aracılığıyla yönetmek.
 8. Etik konular ve uygulamalar icin hem akademik hem de profesyonel olarak oncu bir farkındalık sergilemek.
 9. Arastirmalarinda hem sözlü hem de yazılı olarak, uluslararası yayınlar ve sunumlar için kabul edilebilir bir standartta iletişim kurabilmek.

Kıbrıs İlim Üniversitesi Master programları bu nedenle kalite odaklı ve dusunmeye yonelticidir.

Show Buttons
Hide Buttons